Ornitologa Ondřeje Belfína, který s námi spolupracoval na našich „ptačích“ programech, jsme se zeptali na pár tipů, jak a proč teď pozorovat ptáky.
Jaro je v plném proudu a s ním i hnízdní sezóna našich opeřených sousedů. Ptáci mají oproti jiným zvířatům jednu přednost, a to že se rádi ukazují a ozývají. Pokud dokážete i ve svém každodenním životě vnímat tu úžasnou ptačí kulisu, tak váš den dostane úplně jiný rozměr.
Co potřebujeme k tomu, abychom mohli začít s pozorováním?
Vyplatí se dobrá znalost našich ptačích druhů. To může vypadat jako těžký úkol, ale těch běžných druhů, na které pravidelně narazíte, je vlastně jenom hrstka. Poznávat ptáky v letu nebo podle hlasu vyžaduje samozřejmě několik let tréninku, ale stačí pravidelně chodit do přírody a všímat si okolí, s čímž právě teď můžete začít. Určovat ptáky podle zpěvu je vlastně podobné jako se učit slovíčka cizího jazyka. Každý druh umí několik různých zvuků, nicméně u nás uslyšíte nejčastěji zpěv samců, kteří jím lákají samičky nebo brání své teritorium. V každém prostředí najdete jiné druhy, vydat se můžete třeba k vodě, do lesa nebo do městského parku.
Čím se na cestu vyzbrojit?
Pro začátek je dobré mít nějakou literaturu a dalekohled, ale povinnost to samozřejmě není. Pokud vás ptáci opravdu zajímají, tak nejlepším atlasem u nás je rozhodně kniha Ptáci Evropy, Severní Afriky a Blízkého východu od Larse Swenssona. Pro učení ptačích hlasů určitě vyhledejte sérii Českého rozhlasu – Hlas pro tento den. Velkou databázi všech ptačích hlasů najdete na stránce www.xeno-canto.org. Svá pozorování je dobré si zapisovat a ideálně i sdílet formou faunistické databáze Avif České společnosti ornitologické (ČSO), která je zároveň skvělým nástrojem pro sledování ptáků vyskytujících se ve vašem okolí.
Na co se zaměřit?
Mnoho druhů k nám ze zimovišť již přiletělo a začíná hnízdit, na druhou stranu několik dalších je pořád ještě na cestě. Pokud uvidíte nějakého ptáčka s větvičkou nebo mechem v zobáku, tak ho sledujte, protože si bude někde v okolí stavět hnízdo. Pokud bude mít v zobáku potravu, letí nakrmit svá mláďata.
A jak „dostat“ ptáky k nám na zahradu?
V případě, že byste chtěli mít nějaké druhy i u vás na zahradě nebo v blízkém parku, tak jim můžete vyrobit budku. Budka je vlastně umělou náhradou dutin, které se běžně objevují ve starých stromech. Těch je bohužel hlavně ve městech nedostatek, a proto budkou ptákům pomůžete. Věřte mi, že druhy hnízdící v dutinách vaši budku rychle objeví, a když se jim zalíbí, tak se za několik týdnů budete moci radovat z pozorování prvních vyvedených mláďat. Výroba budek, jejich zabezpečení a pravidelné čištění má několik pravidel a najdete je třeba zde (https://www.birdlife.cz/zapojte-se/pomoc-ptakum/ptaci-budky/). Pokud rádi pracujete s hlínou, tak můžete vyrobit i speciální hnízdní podložky pro Ptáka roku 2020 – jiřičku obecnou. Další jednoduchý způsob, jak pomoct ptákům a přilákat je k sobě domů je vyrobit (nebo koupit) ptačí krmítko. Přikrmování ptáků se doporučuje hlavně v zimě, kdy je v krajině nedostatek potravy. Každoročně se můžete v lednu zapojit i do velké akce sčítání ptáků na krmítkách. V létě pak můžete ptákům pomoct přikrmováním v pravidelných intervalech, ale zvyšujete u návštěvníků krmítka riziko přenosu krmítkové nákazy, která může být pro řadu druhů smrtelná. Celkově je v době hnízdění potravy více, a když přihlédneme k možným rizikům, tak se přikrmování v létě spíš nedoporučuje. Více o krmení najdete zde (https://www.ekonakup.cz/eko-literatura/krmime-ptaky-ale-spravne/).
Co ještě můžeme pro ptáky na zahradě udělat?
Pokud máte zahradu, tak můžete ptákům pomoct hned několika způsoby. Důležité je mít rozmanitou zahradu, kde bude například nízký trávník střídat vysoký a ovocné stromy budou střídat živé keře. Posečený trávník přiláká kosa s rehkem, ale odvede vodu a znemožní úkryt hmyzu. Proto je lepší trávu sekat postupně a část zahrady nechat třeba úplně zarůst. Hustý keř je skvělý úkryt před predátory nebo bezpečné místo pro hnízdění. Pokud přidáte krmítko, napajedlo nebo jezírko, a ještě dobře zabezpečené budky, tak se určitě můžete těšit na nové sousedy. Pozor na nezabezpečené skleněné plochy, o které by se mohli ptáci zabít. Velkým nepřítelem ptáků jsou i kočky, které jich ročně usmrtí miliony.
Jak můžeme zálibu v pozorování ptáků dál rozvíjet?
Pozorování ptáků je radost a skvělý odpočinek, a tak se pro některé z vás může stát rychle návykovým. Pokud by vás ptáci zajímali víc a chtěli byste se nějak zapojit do dění ČSO, tak kromě uvedených možností můžete pomoct třeba se sledováním čapích hnízd, počítáním vodních ptáků nebo registrací hnízdišť synantropních druhů, jako jsou třeba rorýs nebo jiřička. Nově ČSO také každou středu vysílá pořad Ornitolog na drátě, ve kterém se můžete o ptácích dozvědět spoustu dalších informací.
Děkujeme za rozhovor a přidáváme následující tipy na četbu:
Malý průvodce naším běžným ptactvem 1. díl,