NÁPLŇ KROUŽKU

JAK TO FUNGUJE?

Outdorový kroužek Malý průzkumník přírody probíhá na vybraných školách v Praze a okolí. Scházíme se jednou týdně na 90 minut. V každé skupince je přibližně 8 dětí z prvního stupně základní školy. Stačíme se tak navzájem dobře poznat a náš průvodce se nám může plně věnovat. Lektoři si nás průzkumníky přebírají přímo ve školní družině a po skončení lekce nás sem zase odvádějí zpět. První pololetí školního roku začínáme v říjnu, druhé v únoru. Za jedno pololetí stihneme zpravidla 15 lekcí (přesný počet závisí na harmonogramu konkrétní školy).

CO A PROČ DĚLÁME?

Kroužek Malý průzkumník přírody je tematicky rozdělený podle čtyř ročních období. Ta nám servíruje příroda přímo za školou, na místě, které nám týden co týden slouží jako učebna. Tady pro nás začíná opravdová „divočina“. Při tvorbě programů se inspirujeme domácími i světovými metodikami, na jejichž základě připravujeme pro naše malé průzkumníky nejméně jedno malé dobrodružství týdně. Programy vymýšlíme tak, aby posilovaly dětskou senzitivitu i odolnost. Při poznávání přírodních zákonitostí bystříme smysly a rozvíjíme badatelské dovednosti. Často a rádi improvizujeme, využíváme situační učení a šijeme lekce na míru podle toho, co si průzkumníci právě sami přejí zkoumat. Výzkumný program prokládáme hrami, při kterých se děti mohou vyřádit a zároveň trénovat individuální i skupinovou spolupráci. A to všechno venku, za každého počasí, přímo na vlastní kůži!

Zážitky jsou silnější než fotografie, díky fotografiím je ale můžeme sdílet. Podívejte se do fotogalerie zde.

KDE KROUŽEK PROBÍHÁ?

KROUŽEK MÁ TŘI OBTÍŽNOSTI

MPP1 jsme ušili na míru začátečníkům. Ti se tu hned na začátku dozvědí, co je to vlastně ta fotosyntéza, jak k ní přispívá slunce a jak chlorofyl. Zjistí, proč se semena ukrývají v plodech a otestují, jak je nechat vyklíčit. Otázka, jak se semínka šíří po světě, přivede děti k pozorování ptáků. A když už budou mít v ruce dalekohled, posvítí si i na ostatní zvířata a jejich stopy. Aby se při všem tom bádání neztratily, proberou si orientaci v terénu a zacházení s mapou. Při výpravách si ověří, odkud a proč fouká vítr a kde se bere déšť. Podívají se i do hloubky, přímo pod zem, aby zjistily, že tam bují život, o němž dosud neměly ani tušení.

Pro absolventy začátečnického kurzu připravujeme program MPP2, který navazuje na to, co se průzkumníci dozvěděli v prvním roce. Zaměřujeme se v něm především na hodnoty a krásy přírody. Děti se v lekcích postupně zabývají vývojem života a člověka, vztahem člověka k přírodě a ekosystémy. Čeká je krátký exkurz do geologie spojený se zkoumáním půdy a vody. A odtud je jen krok k objevování světa dalších živlů. Živou přírodu v tomto kurzu reprezentují hlavně včely, geniální společenský hmyz, který svou schopností spolupracovat na společném díle v mnohém předčí i lidskou společnost.

Pokročilí průzkumníci MPP3 se podívají zblízka a podrobně na přírodu v bezprostředním okolí školy. Ocitnou se tak (možná poprvé) na školní zahradě, kde se pokusí vlastními silami něco vypěstovat. Naučí se základy kompostování
(aby měli své výpěstky čím pohnojit) a v praxi si vyzkoušejí, jak funguje uzavřený cyklus jídla. Klíčovým slovem tohoto kurzu je udržitelnost a další témata, která s ní souvisejí: Co je to biodiverzita? Jak funguje průmyslové zemědělství? Můžeme nějak zmenšit hromadu odpadků, kterou každý z nás denně produkuje? Poslední rok z Průzkumníkem dá dětem odpovědi na důležité otázky, a hlavně praktické tipy, jak mohou k řadě problémů změnit svůj přístup k lepšímu.

NA VAŠÍ ŠKOLE KROUŽEK JEŠTĚ NENÍ?

Pokud jste v seznamu výše svoji školu nenašli, a přesto byste chtěli, aby kroužek na vaší škole probíhal, kontaktujte koordinátorku Kamilu Valentovou. Řekne Vám, jak na to!

LEKTORSKÝ TÝM

VELCÍ PRŮZKUMNÍCI

Důvodem, proč se děti na Průzkumníka těší, je parta mladých srdcařů, kteří společně tvoří jádro našeho lektorského týmu. Tito lidé disponují celou řadou kompetencí v mnoha oborech: vyznají se v ekologii, pedagogice, v environmentální výchově i vzdělávání i v základech první pomoci. Rozumí odpadovému hospodářství stejně jako kompostování i pedologii. Většina z nich totiž studovala (nebo studuje) ekologické nebo přírodovědné obory na vysokých školách. Kromě toho se vyznačují tím, že je baví práce s dětmi a umějí vzájemně spolupracovat. Své zkušenosti pravidelně sdílejí a obsah kroužku tak stále obohacují a za pochodu vytvářejí. Nejdůležitější ale je, že mají vřelý osobní vztah k přírodě, protože vědí, že kdo nehoří, nemůže zapalovat.

„Jako rodič považuji kroužek považuji jako rodič za opravdový “luxus”. Lektor je na každou lekci připravený, komunikuje s rodiči (po každé lekci posílá informace), skupina dětí je malá. Je skvělé, že děti jsou pokaždé venku. Obecně učení v přírodě mi dává velký smysl a líbila by se mi širší spolupráce školy s vaší organizací. Doufám, že kroužek bude pokračovat i v dalším pololetí a přihlásí se na něj dost dětí, aby mohl být otevřen. Sama jej určitě všem doporučím.”

maminka dítěte ze ZŠ Nebušice

CHCETE SE STÁT LEKTOREM KROUŽKU?

Chcete rozšířit náš tým a stát se lektorem kroužku Malého průzkumníka přírody? Více informací najdete v sekci workshop pro lektory nebo kontaktujte Marii Černou, která má nastorosti péči o lektory. Ráda Vám podá bližší informace!

PŘIHLÁŠKA

CHCETE SE K NÁM PŘIDAT?

Dítě na kroužek Malého průzkumníka přírody přihlásíte jednoduše pomocí on-line formuláře. Pro nové zájemce je vhodná úroveň MPP – začátečník. Těm, kdo už první rok s Průzkumníkem absolvovali, je určená úroveň MPP – pokročilý 1. Pro nejostřílenější průzkumníky, kteří už mají za sebou dva roky kroužku, otevíráme na vybraných školách úroveň MPP – pokročilý.

KOLIK KROUŽEK STOJÍ?

Cena za dítě na jedno pololetí je 1 890 Kč. Podklady pro platbu bankovním převodem naleznete v automatické e-mailové odpovědi na Vaši přihlášku.

BADATELSKÉ POMŮCKY

NAŠE OBLÍBENÁ VÝBAVA

Pokud jde o pomůcky, nejčastěji používáme lupokelímky, určovací klíče a další vychytávky potřebné k jednotlivým tematickým hodinám. Pomůcky máme pro děti v rámci kroužku k dispozici zdarma. Nedílnou součástí naší výbavy je i zápisník, do něhož si průzkumníci průběžně zapisují poznatky a zajímavosti. Jeho výhodou je, že se k poznámkám můžeme během roku vracet a reflektovat tak získané znalosti. Protože se nás rodiče často ptají, kde se dá základní průzkumnická výbava pořídit, zařadili jsme některé důležité kousky do nabídky našeho e-shopu www.ekonakup.cz. Najdou se tu například zvětšovací kelímky tzv. lupokelímky, díky nimž můžeme víc než zblízka pozorovat nejrůznější havěť. Není havěť jako havěť, proto používáme určovací klíče, které nám pomáhají pozorované přírodniny poznat a pojmenovat. Řadu zajímavých informací nacházíme také v nejrůznějších knihách. K nejoblíbenějším mezi průzkumníky patří Příroda České republiky – průvodce faunou. Na našem e-shopu v sekci Děti a příroda rozhodně nepřehlédněte ani lis na květiny nebo sadu razítek listů listnatých stromů.

CHCETE S NÁMI BÝT V KONTAKTU? SLEDUJTE NÁS