Náš lektorský tým se postupně rozšiřuje!

V rámci lektorského vedení a rozšiřování kompetencí tentokrát vedly školení Lucie Kolenská a Tery Šedová. Jakožto pomocnice tam byla koordinátorka Kamila Montoya (dříve Valentová), která spoluvedla blok o ekopsychologii a badatelsky orientovanou výuku.

“Jako každé školení jsme se snažili navodit bezpečnou atmosféru, stejně jako to děláme na kroužku Malý průzkumník přírody”, vysvětluje Kamila. V pátek se za pomocí aktivit účastnice seznámily. Zahrály si např. na reportérky dělající interview s celebritami nebo společně vytvářely pavučinu z provázků. Nechyběla diskuze o smyslu lektorování a na závěr v pátek dorazil i předseda Ekodomova Tomáš Hodek, který představil Ekodomov a jeho poslání: “Posláním EKODOMOVA je ukazovat cestu a budovat vztah ke zdravému životnímu prostředí prostřednictvím místních aktivit, vzděláváním a osvětou dětí a dospělých s důrazem na péči o půdu a kompostování.

V sobotu si účastnice zažily na vlastní kůži badatelsky orientovanou výuku (BOV),  kde se v týmech zaměřily na dvě témata: vodu a půdu. Jeden tým se tedy vydal do potoka a ten druhý za komposty na zahradě. Po obědě za námi dorazila lektorka Lucia Paušlyová, která nám představila cílenou zpětnou vazbu. Už víme, že se nám tento komunikační nástroj hodí nejen na kroužku, např. na náslechu u našeho*naší kolegy*ně, ale dokonce v našem osobním životě. “Vysvitlo nám poté sluníčko a tak jsme si v rámci blogu o ekopsychologii povídali o přínosu pobytu venku a vývojové psychologii dětí mladšího školního věku, se kterými na kroužcích pracujeme. Zároveň jsme ještě sdílely tipy, jak každá z nás pečuje sama o sebe v rámci psychohygieny”, popisuje Kamila. Již tradičně vytvořily lektorskou bohyni, která má všestranné kompetence. 

V neděli se účastnice postupně proměňovaly v lektorky a ostatní s čarovným slovíčkem “čakalakabum” v děti. Každá lektorka měla 10 minut, kdy vedla aktivitu a řešila nějakou problematickou situaci, která může nastat i na kroužcích a v bezpečném prostoru si tak simulovat možná řešení. Po 10 minutách se opět čarovným slovíčkem všechny proměnily v dospělé a dávaly si dárky v rámci zpětné vazby. Odpoledne jsme reflektovaly celé 3 dny a za zvuků potlesku proběhlo předání certifikátů. Tentokrát se na školení přihlásilo osm účastnic a šest statečných z nich ho dokončilo a můžou se stát součástí týmu.

V září (6. – 8. září 2024) nás čeká ještě jedno školení a poté opět až zase v květnu 2025. Pokud o lektorování přemýšlíte, tak neváhejte kontaktovat koordinátorku Kamilu Montoya a můžete se na školení přihlásit